Protezy Poznań
uzupełnienia protetyczne

Protezy zębowe mocowane na stałe

Stałe protezy zębowe to ratunek dla wszystkich tych, którzy z jakichś powodów mają braki w uzębieniu lub całkowicie stracili stałe zęby. Odpowiednio dobrana proteza przyspieszy proces przyzwyczajania się do nowej sytuacji. Protezy zębowe dzielą się na protezy ruchome, które pacjent sam może umieścić w jamie ustnej, oraz stałe, których nie można samodzielnie usunąć. Do protez stałych należą m.in. korony i mosty zębowe oraz implanty[1]. Przeczytaj niniejszy artykuł, którego celem będzie przybliżenie specyfiki wszystkich protez stałych.

Przeczytaj również: Proteza całkowita a częściowa

Najnowocześniejsze rodzaje protez oraz koron oferuje klinika stomatologiczna Stankowscy-Białach. Umów się na wizytę i przekonaj się, że opieka, jaką otoczą Cię specjaliści w ramach usług protezy Poznań lub korona dentystyczna Poznań to wszystko, czego potrzebujesz.

Pojedyncza korona na zębie lub implancie

Korona zęba jest protezą, którą uzupełnia brak pojedynczego zęba. Jak w nagłówku – wsparta jest na naturalnym zębie pacjenta lub implancie stomatologicznym, czyli sztucznym korzeniu wykonanym najczęściej z tytanu. Korony zęba tworzy się z różnych materiałów[2]:

  • Korony metalowo-kompozytowe – jej części wewnętrzne wykonane są z metalu, natomiast część zewnętrzna, czyli to, co widać na pierwszy rzut oka – składa się z żywicy białej podobnej pod względem koloru do naturalnych zębów.
  • Korony cyrkonowe. Cyrkon to biała chromatura, czyli biały metal. Taka korona sprawia, że sztuczny ząb jest jasny i naturalny. Ponadto, w ich przypadku nie ma ryzyka, że widoczna będzie krawędź z metalu.
  • Korony metalowo-ceramiczne – mają powłokę z ceramiki a wewnętrzną strukturę i nasadkę z metalu. Te korony są niezwykle wytrzymałe dzięki wewnętrznej metalowej strukturze, ale też bardzo estetyczne dzięki ceramice, która pokrywa zewnętrzną, widoczną część. Są wskazane i dla zębów przednich jak i tylnych.

Rozwiązanie stałe – most dentystyczny

Ten rodzaj stałej protezy składa się z dwóch lub więcej pojedynczych koron. Między nimi jest ułożony jeden lub więcej brakujących elementów razem scalonych. Przy moście możliwe jest odbudowanie kilku zębów lub całego łuku zębowego górnego bądź dolnego. Do wykonania mostów zębowych stosuje się takie materiały jak stopy metali, materiały kompozytowe, porcelana, tlenek cyrkonu czy akryl. Te ostatnie, ze względu na nienajlepszą estetykę oraz wytrzymałość, najczęściej stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe np. w sytuacji, gdy pacjent oczekuje na ostateczną pracę protetyczną.

Wadą zarówno koron jak i mostów, jest konieczność szlifowania zdrowych zębów, co jest niezbędne do ich założenia. W efekcie ulegają one osłabieniu, może pojawić się też ich nadwrażliwość.

Most dentystyczny Poznań wykonasz w ramach usług oferowanych przez klinikę dentystyczną Stankowscy-Białach.

Rozwiązanie stałe – implanty dentystyczne

W  gabinetach dentystycznych dostępne jest kilka rozwiązań, które pozwalają umocować protezę na implancie. Rozwiązania dające najlepsze rezultaty to: klasyczne uzupełnienie stałe, all-on-4, czyli stabilizacja protezy tylko na 4 implantach lub stabilizacja zębów na implantach przy pomocy specjalnej belki.

Implanty dentystyczne służą temu samemu celowi, co naturalne korzenie zębów, zapewniając wsparcie kości dla sztucznych zębów. Przy tym pierwszym rozwiązaniu, dentysta za pomocą śruby mocuje sztuczne zęby do kości za pomocą 6 do 8 implantów. Łączą się one z porcelanowymi zębami za pomocą specjalnych łączników. Metoda ta zapewnia długotrwałe podtrzymanie sztucznych zębów, zapobiegając ich przesuwaniu się w jamie ustnej. Mniej inwazyjną opcją dla pacjentów z utratą masy kostnej jest metoda all-on-four. Polega ono na wszczepieniu zaledwie 4 implantów i zamocowaniu na nich zębów, które przytwierdza się za pomocą specjalnego łącznika. Stabilizacja protez na implantach polega na wszczepieniu 4 implantów, do których przytwierdza się specjalną belkę. To ona łączy się z protezą, stabilizując protezę.

Warte uwagi: Suchy zębodół, czyli bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba

PROTEZY POZNAŃ


[1] Stanisław Władysław Majewski, Współczesna protetyka stomatologiczna: podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna, Wydaw. Edra Urban & Partner 2021, s. 96

[2] Bernd Koeck, Teresa Maślanka, Korony i mosty: protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner 2000, s. 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *