uzupełnienia protetyczne

Proteza akrylowa czy szkieletowa – co wybrać?

Założenie protezy zębowej jest jednym z dostępnych rozwiązań w przypadku wystąpienia częściowego lub całkowitego bezzębia. Wybór ostatecznego rozwiązania należy do technika dentystycznego w porozumieniu z pacjentem. Należy pamiętać, że pacjent zawsze powinien mieć możliwość zasięgnięcia wiedzy na temat zalet i wad wybranej protezy. Proteza akrylowa czy szkieletowa – która będzie lepszym wyborem? Pomijając fakt, że najrozsądniejszym sposobem na uzupełnienie brakującego uzębienia są implanty dentystyczne Poznań. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Co można jeść po wszczepieniu implantu?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Proteza akrylowa – charakterystyka

To jedna z tańszych możliwości, a zarazem najbardziej popularna wśród protez ruchomych. Proteza akrylowa dobrze imituje naturalne uzębienie. Ponadto dobrze sprawdza się w kontekście

poprawy proporcji twarzy. Głównie mam na myśli zapadające się policzki. Jak to się dzieje? Proteza jest  w stanie wypełnić przestrzeń między kością szczęki a błoną śluzową policzka. Dzięki temu policzki są delikatnie uniesione. W zależności od tego, jakie warunki panują w jamie ustnej pacjenta, proteza może stanowić częściowe lub całkowite uzupełnienie uzębienia.

Do wad protez akrylowych zaliczyć można fakt, że przenoszą one siłę żucia na śluzówkę. To z kolei może powodować stopniowy zanik kości. Dodatkowo to rozwiązanie ma długi okres adaptacji. Dotyczy on głównie osób, które dotychczas nie użytkowały protez. Należy pamiętać również o tym, że akrylowe protezy, ze względu na zawartość monomeru, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Inne ich wady to: sztywność, dość duża płyta protezy, która utrudnia odbieranie bodźców smakowych, a także łamliwość i kruchość.

Proteza szkieletowa – charakterystyka

Proteza szkieletowa jest połączeniem metalu i różowego akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby. Oparta jest na ramach metalowych i mocowana do zębów za pomocą klamer. Siły żucia są przenoszone na zęby własne pacjenta. Dzięki metalowemu szkieletowi są dużo cieńsze od protez akrylowych, zajmują mniej miejsca w jamie ustnej. Ponadto, dzięki klamrom bardzo dobrze utrzymują się na swoim miejscu.

Niewątpliwym plusem protez szkieletowych w porównaniu do protez akrylowych osiadających jest brak nacisku na błonę śluzową podniebienia i wyrostków zębodołowych. Osiadanie zwykłych protez akrylowych wiąże się ciągłym uciskiem na błonę śluzową. To z kolei w niektórych przypadkach może powodować procesy zapalne i zanik podłoża. Może być również przyczyną osłabienia umocowania zębów w zębodołach, wydłużenia koron klinicznych i rozchwiania zębów. Jednakże proteza szkieletowa eliminuje te niedogodności przenosząc nacisk z błony śluzowej na zachowane zęby pacjenta. Proteza tego typu posiada także o wiele większe walory estetyczne. Cała konstrukcja znajduje się od wewnętrznej strony.

Proteza akrylowa a szkieletowa – wybór

Proteza szkieletowa jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości i zachowaniu higieny jamy ustnej, niż proteza akrylowa. Co więcej, jest ona również trwalsza, ponieważ do jej wykonania wykorzystuje się elementy metalowe. Niestety naprawa protez szkieletowych wymaga sporych nakładów finansowych. To głównie przez to, pacjenci rzadziej decydują się na ten rodzaj protezy na zęby.  Niskie koszty wykonania protezy akrylowej niosą za sobą ich wątpliwą wytrzymałość. Są one kruche i mogą szybko ulec pęknięciu. Zwykle wymagają dodatkowego wzmocnienia konstrukcji poprzez zastosowanie klei do protez. 

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Jak poznać, że ząb jest martwy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *