uzupełnienia protetyczne

Proteza całkowita a częściowa

Proteza to aparat dentystyczny stosowany jako zamiennik brakujących zębów i otaczających tkanek. Wykonuje się go tak, aby bardzo przypominał twoje naturalne zęby. Istnieją dwa rodzaje protez – protezy całkowite i częściowe. Protezy całkowite stosuje się, gdy brakuje wszystkich zębów, natomiast protezy częściowe stosuje się, gdy pozostaje część naturalnych zębów. Proteza częściowa nie tylko wypełnia przestrzenie powstałe po brakujących zębach, ale także zapobiega przesuwaniu się innych zębów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Suchy zębodół, czyli bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba

Najnowocześniejsze rodzaje protez oferuje klinika stomatologiczna Stankowscy-Białach. Umów się na wizytę i przekonaj się, że opieka, jaką otoczą Cię specjaliści w ramach usługi protezy Poznań, to wszystko, czego potrzebujesz.

Protezy dentystyczne – podział

Oferta uzupełnień protetycznych jest tak duża, że łatwo jest się w tym pogubić. Ujmując rzecz najprościej protezy dzielimy na stałe i ruchome.

Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się trwale w jamie ustnej. Natomiast protezy ruchome wymagają codziennego zdejmowania. Można je podzielić ze względu na:

  • rozmiar: całkowite, częściowe;
  • materiał wykonania: szkieletowe wykonane na konstrukcji metalowej, akrylowe oraz nylonowe nazywane też elastycznymi;
  • rodzaj mocowania: osiadające (opierają się na śluzówce jamy ustnej), nieosiadające (opierają się na zębach lub implantach).

Proteza częściowa a całkowita – kiedy się je wykorzystuje?

Całkowitą protezę górną lub dolną zaleca się gdy pacjent nie ma już zębów w łuku. Protezy całkowite utrzymują się na miejscu dzięki warstwie śliny znajdującej się między dziąsłami a protezą. Istnieją dwa rodzaje protez: „konwencjonalne” i „natychmiastowe”. Tradycyjną protezę zakłada się po usunięciu zębów i rozpoczęciu gojenia się dziąseł, co trwa 8-12 tygodni. Protezy natychmiastowe powstają przed zabiegiem, w przeciwieństwie do protez konwencjonalnych. Oznacza to, że można je założyć natychmiast po usunięciu zębów. Częściowa proteza jest tworzona tak, aby pasowała do twoich naturalnych zębów. Zazwyczaj proteza częściowa będzie stosowana, gdy masz wiele zdrowych zębów w łuku, które nie będą wymagały procedury ekstrakcji zęba w najbliższej przyszłości. Protezy częściowe są utrzymywane na miejscu za pomocą klamer, które pasują do sąsiednich zębów naturalnych.

Jak dbać o protezę?

Wyjmowane protezy zębowe nie są odporne na działanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, dlatego należy je regularnie czyścić. Oto kilka wskazówek:

  • Umyj protezę pod ciepłą wodą (nie gorącą wodą), aby rozpuścić cząsteczki jedzenia,
  • Delikatnie szczotkuj wszystkie powierzchnie szczoteczką do protez i środkiem do czyszczenia protez (środki do czyszczenia protez, które są znacznie łagodniejsze niż tradycyjna pasta do zębów, są dostępne w większości drogerii lub sklepów spożywczych),
  • Oczyść delikatnie okolice metalowych klamer i uważaj, aby ich nie zgiąć,
  • Namocz protezę przez noc w pojemniku wypełnionym ciepłą wodą.

Przy odpowiedniej pielęgnacji protezy całkowite i częściowe zapewnią lata doskonałego działania.

Warte uwagi: Czym są korony pełnoceramiczne?

PROTEZY POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *