uzupełnienia protetyczne

Proteza ruchoma – przyczynia się do zaniku tkanki kostnej w jamie ustnej?

Zanik kości szczęki to częsty problem osób noszących protezy ruchome. Po latach wygodnego dopasowania, proteza wydaje się nieprzyjemnie luźna. Przyczyna może mieć jednak więcej wspólnego z utratą masy kostnej niż z protezami. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak proteza ruchoma przyczynia się do zaniku tkanki kostnej w jamie ustnej.

 Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne w ramach usług protetyka Poznań.

Przeczytaj również: Usunięcie wszystkich zębów – jak długo trwa ten proces?

Tkanka kostna – to warto wiedzieć

Kość to żywa tkanka z cyklem życia — tworzy się, starzeje, ostatecznie obumiera i rozpuszcza się (resorbuje). Jest zastępowana nową kością i cykl się powtarza. Dodatkowo siły generowane podczas gryzienia lub żucia są przenoszone z zębów na szczękę, co pomaga stymulować wzrost nowej kości. Kiedy jednak brakuje naturalnych zębów, kość nie otrzymuje już tego bodźca. Resorbowana kość nie jest zastępowana w zdrowym tempie, co z czasem prowadzi do utraty kości. Zanik kości szczęki, inaczej atrofia to to stan, w którym dochodzi do utraty masy kostnej w obrębie szczęki.  Zmniejszenie się masy kostnej prowadzi do zaburzenia mikroarchitektury kości. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy pacjenci zbyt długo zwlekają z uzupełnieniem braków zębowych. 

Proteza ruchoma – jeden z powodów zaniku kości szczęki

Konstrukcja protezy ruchomej może przyczynić się do utraty kości. Podniebienie protezy opiera się na kościstych grzbietach, które kiedyś utrzymywały zęby. Z biegiem czasu siły ściskające protezy powodują uszkodzenia i zmniejszają objętość tkanki dziąseł, a ostatecznie to samo dzieje się z kością[1]. Łącząc wszystkie te czynniki, zmniejszona objętość dziąseł i kości ostatecznie zmieni dopasowanie protezy.

Protezy nie przenoszą żadnej stymulacji dziąseł i kości podczas żucia. Ponadto siły ściskające przenoszone na dziąsło i leżącą pod nim tkankę kostną przyczyniają się do utraty kości. W miarę zmniejszania się kości proteza staje się coraz luźniejsza do tego stopnia, że w końcu trzeba będzie ją podścielić nowym materiałem akrylowym lub wykonać nowy zestaw.

Jak uniknąć zaniku kości szczęki?

Istnieje inna alternatywa, gdy pacjenci tracą wszystkie zęby – wyjmowana proteza osadzona na implancie. Implanty dentystyczne mogą być stosowane w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa protez, a także mogą spowolnić lub nawet zatrzymać utratę kości w miejscu, w którym umieszczane są implanty. W tym przypadku strategicznie umieszczamy kilka implantów, które służą jako podpory dla protezy ruchomej. Proteza ma punkty łączenia, które łączą się z implantami, aby utrzymać ją pewniej na miejscu. W dolnej szczęce potrzebne są zaledwie dwa implanty, podczas gdy górna szczęka lepiej radzi sobie z trzema lub czterema implantami.

W zależności od tempa utraty kości, pacjent może również przejść przez kilka podścieleń protez, aby dostosować się do zachodzących zmian w szczęce. Jednak w pewnym momencie może być konieczne wykonanie nowego zestawu protez.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Alan B. Carr, David T. Brown, Ruchome protezy częściowe, Wydaw. Elsevier Urban & Partner, s. 22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *