uzupełnienia protetyczne

Czym są korony pełnoceramiczne?

Korony to uzupełnienia protetyczne, które lekarz mocuje na stałe na zębie pacjenta. Stosuje się je wtedy, gdy naturalna korona zęba jest w złym stanie. Może być zniszczona na skutek, np. zaawansowanej próchnicy, urazu mechanicznego albo po leczeniu kanałowym. Jednym z częstszych rozwiązań stosowanych w ramach protetyki są korony pełnoceramiczne (znane również jako korony porcelanowe), skutecznie naśladujące naturalne zęby. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

W klinice dentystycznej Stankowscy-Białach, wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia. W ramach usług korony dentystyczne Poznań – dobiorą dla Ciebie właściwy rodzaj korony, zaproponują jej wykonanie i przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Skontaktuj się z kliniką już teraz i przekonaj się, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz!

Przeczytaj również: Zabieg ekstrakcji zęba – przebieg

Korona pełnoceramiczna – charakterystyka

Najprościej rzecz ujmując, stanowi wypełnienie części zęba lub całkowite jego zastąpienie. Korona pełnoceramiczna, czyli jednolita korona ceramiczna, różni się od innych koron protetycznych tym, że nie posiada metalowej podbudowy. Jest ona w całości wykonana z ceramiki. Dzięki temu przepuszcza i odbija światło jak zęby naturalne, ostatecznie dając efekt, jakby był to w nasz własny ząb.

Korony pełnoceramiczne – wady i zalety

Jedną z najważniejszych zalet korony pełnoceramicznej jest jej uniwersalność – pasuje ona do większości pacjentów. Co ważne – koronki te doskonale nadaję się również dla osób, które cierpią na wiele różnego typu alergii, ponieważ korony pełnoceramiczne nie mają żadnego działania alergicznego. Ponadto w grę wchodzi również wysoka jakość estetyczna – korony pełnoceramiczne są niemalże identyczne, jak naturalna płytka zęba, dlatego pacjenci tak chętnie wybierają tego typu uzupełnienia[1].

Jedną z wad koron pełnoceramicznych może być ich twardość, która z czasem powoduje ścieranie się przeciwległych zębów. W porównaniu do koron porcelanowych na metalu i na cyrkonie, wytrzymałość mechaniczna korony pełnoceramicznej jest niższa. Z tego względu, raczej nie poleca się jej do odcinków bocznych. Korony pełnoceramiczne charakteryzują się również zdecydowanie wyższą ceną.

Kiedy stosuje się korony pełnoceramiczne?

Korony pełnoceramiczne mają szczególny potencjał przy rekonstrukcji utraconego uzębienia w przednich partiach jamy ustnej, głównie ze względu na swoją estetykę oraz odporność. Gdy chodzi o protetyczne uzupełnienia, koronę możesz zastosować między innymi:

  • gdy ząb jest bardzo zniszczony, np. w wyniku próchnicy,
  • w rekonstrukcji zgryzu,
  • kiedy brakuje zawiązków zębów stałych,
  • jako zabezpieczenie zęba po leczeniu kanałowym,
  • w przypadku wrodzonego braku szkliwa,
  • by naprawić ząb po złamaniu,
  • w celu poprawy estetyki zęba przebarwionego lub zniekształconego,
  • jako punkt podparcia mostu,
  • przy braku jednego zęba lub całkowitym bezzębiu,
  • na implancie zębowym oraz gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe. 

KORONA ZĘBOWA POZNAŃ


[1] Endodoncja w praktyce klinicznej, pod red. Bun San Chong, Wydaw. Elsevier Health Sciences 2013, s. 245

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *