uzupełnienia protetyczne

Mosty na włóknach szklanych

Dzięki wytrzymałości i elastyczności włókien szklanych współcześnie można je wykorzystać do wykonywania mostów dentystycznych, czyli odbudowy brakującego zęba. Mosty na włóknach szklanych to prace cementowane na stałe do własnych zębów pacjenta, tzw. filary, czyli zęby sąsiadujące z luką po obu stronach. Pomiędzy filarami powstaje sztuczny ząb, który do złudzenia przypomina własny.

To rozwiązanie jest z pewnością tańsze niż wykonanie implantu czy tradycyjnego mostu, ale ma też wady. Główną wadą jest mniejsza sztywność, a co za tym idzie wytrzymałość konstrukcji. To z kolei powoduje, że to rozwiązanie raczej jest tymczasowe np. do czasu wykonania implantu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań.

Przeczytaj również: Protezy zębowe mocowane na stałe

Co to jest kompozyt wzmocniony włóknem?

Kompozyt wzmocniony włóknem jest super wytrzymałym białym materiałem do bezpośrednich wypełnień. Można go wykorzystać do odbudowy zębów na wiele różnych sposobów. Jest to połączenie konwencjonalnego kompozytu dentystycznego (białe wypełnienia) i włókien szklanych.

Włókna są zwykle długimi, cienkimi pasmami włókna szklanego, które są ułożone w postaci oczek lub pasków, w zależności od ich wymagań. Można je dostosowywać ręcznie, aby łączyć ze sobą zęby, wzmacniać pęknięte lub osłabione zęby lub podpierać korony i mosty. Połączenie bezpośrednich białych wypełnień i wzmacniających włókien szklanych jest naprawdę mocne. Pozwala na połączenie wytrzymałości i estetyki, przy jak najmniejszej ilości wiercenia w zdrowej tkance zęba.

Wszystkie uzupełnienia wykonane z włókna szklanego można łatwo naprawić w jamie ustnej, zazwyczaj bez utraty wytrzymałości w efekcie końcowym. Jest to ogromna zaleta w stosunku do porcelany, która jest bardzo nieelastyczna i pęknie. Jeśli włókno szklane pęknie, można je naprawić bezpośrednio w jamie ustnej, gdzie porcelana musi zostać usunięta i wykonana ponownie, co wiąże się z dużo większymi kosztami i niedogodnościami.

Mosty na włóknach szklanych – zalety

  • nie ma konieczności leczenia kanałowego zębów filarowych,
  • oszczędna preparacja zębów graniczących z brakującym zębem (czyli zębów filarowych). Konieczne jest tylko wypreparowanie zagłębień w celu zainstalowania włókna szklanego stanowiącego szkielet konstrukcji,
  • są to uzupełnienia naprawialne! W  przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczy uzupełnić je materiałem kompozytowym. W sytuacji, gdy pęknie przęsło, można most usunąć i wykonać ponownie,
  • natychmiastowe uzupełnienie braku zębowego (na jednej wizycie) co jest szczególnie istotne w przypadku zębów przednich.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *