chirurgia dentystyczna

Suchy zębodół, czyli bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba

Suchy zębodół (łac. alveolitis sicca) jest bolesnym powikłaniem, występującym po ekstrakcji zęba stałego, które pojawia się u około 2-4% pacjentów. Dolegliwość ta nazywana jest również pustym zębodołem, bólem poekstrakcyjnym oraz poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołu. Przeczytaj niniejszy artykuł, z którego dowiesz się czym jest suchy zębodół, jakie towarzyszą mu objawy oraz jak mu zapobiegać.

Przeczytaj również: Czym są korony pełnoceramiczne?

Stoisz przed decyzją o usunięciu zęba, który nie nadaje się już do leczenia ze względu na jego znaczne uszkodzenie? Skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez cały proces w ramach usługi ekstrakcja zęba Poznań.

Suchy zębodół – charakterystyka

Suchy zębodół to powikłanie, do którego może dojść po wyrwaniu zęba stałego. W jego miejscu, w sposób naturalny tworzy się skrzep krwi wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Pełni on bardzo ważną rolę naturalnej osłony dla twojego organizmu w trakcie procesu gojenia. Gdy zostanie on zaburzony, może dojść do miejscowego zapalenia.  W przypadku pustego zębodołu skrzep zostaje częściowo lub całkowicie rozpuszczony przez nadmierną aktywność fibrynolityczną plazminy[1]. Wówczas nic nie chroni powstałej rany, która nie może się prawidłowo zagoić, co skutkuje wystąpieniem lokalnego zakażenia. Jego uszkodzenie otwiera drogę drobnoustrojom i resztkom pokarmowym do penetracji w głąb wyrostka zębodołowego. Częstotliwość jego występowania jest dość niska– badania wskazują, że dotyka około 1,8% osób po usunięciu zęba. Zwykle można go uniknąć, stosując się do zaleceń stomatologa, dotyczących pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu. 

Objawy suchego zębodołu

Dolegliwości bólowe zazwyczaj odczuwane są przez pacjentów w okresie 2-4 dni po usunięciu zęba. Nie zawsze jednak muszą one oznaczać wypłukanie skrzepu. Główne objawy suchego zębodołu to:

  • zaczerwienienie i obrzęk w okolicy rany po ekstrakcji zęba,
  • ból o dużym nasileniu, promieniujący w okolicę małżowiny usznej, skroni oraz oczodołu,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • zaburzenia smaku,
  • szczękościsk (trudności z otwieraniem ust),
  • gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Jak zapobiegać wystąpieniu suchego zębodołu?

Jeśli chcesz w znacznym stopniu ograniczyć wystąpienie suchego zębodołu, powinieneś przede wszystkim ściśle stosować się do zaleceń twojego dentysty, który wykonał zabieg ekstrakcji. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej. Jednym z najprostszych rozwiązań jest również zapobieganie wnikania ciał obcych, które mogą zakłócić proces tworzenia się skrzepu krwi. Mam na myśli, np. słomki, które mogą powodować wypadnięcie skrzepu i powstanie suchego zębodołu.

Dentyści, chcąc zminimalizować ryzyko bólu poekstrakcyjnego, mogą skorzystać z antybiotyków, które w dużym stopniu zmniejszają częstotliwość jego wystąpienia. Zaleca się podanie między innymi azytromycyny, amoksycyliny, metronidazolu, klawunatu lub klindamycyny. Innym sposobem jest zastosowanie żelowej gąbki hemostatycznej. Ułatwia ona proces gojenia się rany powstałej w wyniku ekstrakcji oraz przyspiesza regenerację płytek i powstawanie zakrzepu.

USUWANIE ZĘBA POZNAŃ


[1] Oral and Maxillofacial Surgery E-Book: An Objective-Based Textbook, pod red. Jonathan Pedlar, John W. Frame, Wydaw. Elsevier Health Sciences 2007, s. 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *