chirurgia dentystyczna

Zabieg ekstrakcji zęba – przebieg

Zabieg ekstrakcji zęba to proces jego usunięcia z jamy ustnej. Może być wykonywana w wyniku choroby, uszkodzenia, złego ułożenia zębów lub w celu przeprowadzenia innej procedury stomatologicznej, np. założenia aparatu ortodontycznego. Ekstrakcję zęba przeprowadzać powinien wykwalifikowany stomatolog. Polecamy skontaktować się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach, która świadczy między innymi usługę – ekstrakcja zębów Poznań. Zabieg ten wymaga znieczulenia lokalnego lub ogólnego. Po zakończeniu całego procesu związanego z usunięciem zęba, w większości przypadków konieczne jest leczenie uzupełniające. Mam na myśli uzupełnienie braków w uzębieniu w postaci implantów, mostu, korony lub protezy. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej.

Przeczytaj również: Czy implant może się nie przyjąć?

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?


Zęby są łatwą pożywką dla bakterii. Te z kolei mogą powodować choroby dziąseł, ubytki próchnicowe czy też infekcje bakteryjne. Nieleczone – są bardzo bolesne i mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata zębów i dalsze problemy zdrowotne. Chcesz uniknąć tych problemów? Dbaj o stan swojego uzębienia – szczotkując je co najmniej 2 razy dziennie, wykonując coroczne kontrole dentystyczne i profesjonalne zabiegi higienistyczne w gabinecie stomatologicznym. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba to ostateczność – zanim specjalista podejmie decyzję o jej konieczności – powinien spróbować wyleczyć Twój ząb, choćby przy pomocy leczenia kanałowego.

Przebieg ekstrakcji zęba

  1. Konsultacja i diagnoza. To konieczny element całego procesu ekstrakcji zęba! Stomatolog powinien dokładnie ocenić potrzebę ekstrakcji zęba, a w razie potrzeby – wykonać dodatkowe badania, takie jak RTG, aby uzyskać pełny obraz sytuacji.
  2. Znieczulenie. Jeśli ząb jest zbyt wrażliwy, stomatolog może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia lokalnego lub ogólnego w celu zminimalizowania bólu.
  3. Usuwanie zęba. Stomatolog najpierw skupi się na zerwaniu więzadła okrężnego, które otacza ząb. Kolejny etap polega na rozdzieleniu korzeni przy użyciu wiertła. Łatwiej jest usunąć jeden korzeń niż kilka korzeni na raz, dzięki temu pacjent tez nie odczuwa szarpania w czasie zabiegu, bo specjalista używa mniejszej siły.  Następnie specjalista delikatnie uchyli dziąsło i usunie zęba, używając specjalnych narzędzi, takich jak kleszcze i kostka. W przypadku trudnych do usunięcia zębów może być konieczne ich rozcięcie na kilka części[1].
  4. Oczyszczenie zębodołu. Etap ten nazywa się wyłyżeczkowaniem i polega na dokładnym wyczyszczeniu miejsca, w którym znajdował się usunięty ząb, aby nie pozostały tam resztki zmian zapalnych, fragmenty kości czy rozkruszonego zęba.
  5. Zabezpieczenie rany. Zębodół wypełnia się PRF, aby goił się szybciej. W celu zatrzymania krwawienia i wytworzenia skrzepu, dentysta może zastosować tampon stomatologiczny.
  6. W zależności od rozległości rany – konieczne może być założenie szwu.
  7. Przekazanie przez specjalistę instrukcji pozabiegowych dotyczących opieki po zabiegu, takich jak unikanie jedzenia twardych pokarmów, stosowanie lodu, aby zmniejszyć obrzęk i unikanie palenia tytoniu.
  8. Kontrola pozabiegowa.

Zabieg ekstrakcji zęba – czy można go uniknąć?

Tak, istnieje wiele sposobów, aby zapobiegać ekstrakcji zęba. Wszystkie one są związane ze szczególną dbałością o stan swojego uzębienia. Od tego należy zacząć! Jeśli nie będziesz dbał o swoje zęby regularnie je szczotkując oraz używając nici dentystycznej, aby pozbywać się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych – możesz być pewien, że rozpoczną się Twoje problemy z jamą ustną. Działania te pomagają zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorobom dziąseł, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia zęba.

Ponadto nie zapominaj o regularnych wizytach u stomatologa. Pozwalają one na wczesne wykrycie i leczenie problemów zębów i dziąseł. Warto raz w roku zdecydować się również na profesjonalne zabiegi higienistyczne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych, takie jak np. usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie.

Konieczne jest również wczesne uzupełnianie braków zębowych. Jeśli utraciłeś ząb, niezależnie od tego w jakich okolicznościach, nie powinieneś zwlekać z jego uzupełnieniem. Dlaczego? Naturalnym zadaniem zębów jest czynnościowe obciążanie kości szczęki oraz żuchwy. Jeśli zabraknie wspomnianego obciążenia, może prowadzić to do zaników kości szczęki. Wtedy, przed leczeniem uzupełniającym, będziesz zmuszony poddać się zabiegowi odbudowy kości.

Jednakże nie zawsze jest możliwe zapobieganie ekstrakcji zęba, ponieważ istnieją również inne czynniki, takie jak choroby genetyczne, urazy i złe ułożenie zębów, które mogą prowadzić do konieczności ich usunięcia[2].


[1] Paul D. Robinson, Tooth Extraction: A Practical Guide, Wydaw. Wright, 2000, s. 27

[2] Peter Smuliks, Wisdom Tooth Extraction Survivor. Notebook: Notebook for Wisdom Teeth Surgery, Wydaw. Independently Published 2019, s. 82

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *