stomatologia zachowawcza

Zgorzel zęba, czyli co?

Zgorzel zęba to choroba miazgi zęba. Na skutek szeregu czynników ulega ona wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Jeśli dojdzie rozwoju zgorzeli w zębie, konieczna jest natychmiastowa interwencja stomatologiczna. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Implanty dentystyczne a kawa

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Jak powstaje zgorzel zęba?

Zgorzel zęba wiąże się z zakażeniem miazgi zębowej przez bakterie beztlenowe. Najpierw miazga ulega zniszczeniu, za które odpowiedzialne są te same bakterie, co za zniszczenie szkliwa i stan zapalny miazgi. Potem jednak wkraczają beztlenowce, dla których polem działania jest martwa tkanka. We florze bakteryjnej objętych zgorzelą obszarów bakterie beztlenowe stanowią ok. 90% drobnoustrojów. Proces gnilny zmienia miazgę w bezkształtną masę o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Istotny jest fakt, że zgorzel pojawia się tylko w zębach bardzo silnie zniszczonych próchnicą. Na skutek próchnicy, ubytek tkanek jest głęboki i dochodzi do miazgi zęba (nerwu). Podsumowując, miazga jest wtedy objęta stanem zapalnym, który przeistacza się w martwicę, w której działają bakterie beztlenowe.

Zgorzel zęba – przyczyny

Tkanki twarde zębów tj. szkliwo i zębina ochraniają, znajdującą się w ich wnętrzu, żywą tkankę zęba tzw. miazgę. Pomimo tej ochrony w niektórych sytuacjach dochodzi do martwicy miazgi.  Najczęstszą przyczyną zgorzeli zęba jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz dieta bogata w cukry proste, która prowadzi do powstawania próchnicy zębów. Jeśli zostanie ona zlekceważona i nie zostanie w porę wyleczona, może się szerzyć w głąb szkliwa i zębiny, a ostatecznie – dostanie się do komory zęba, w której znajduje się miazga. Początkowo, gdy ubytek próchnicowy jest niewielki, toksyny bakteryjne przenikają w kierunku miazgi, powodując jej podrażnienie i rozwój stanu zapalnego. Ten stan jest jeszcze odwracalny, jeśli w porę rozpoczniesz leczenie próchnicy. Jednak w późniejszym etapie bakterie powodują zapalenie zęba (a dokładniej jego miazgi), a następnie martwicę.

Objawy zgorzeli zęba

Jeszcze zanim w zębie powstaną zgorzele, objawem to zwiastującym jest pojawienie się delikatnego, lecz uciążliwego bólu. Nasilenie tego objawu można zaobserwować, gdy w miazdze powstanie stan zapalny. Przez te niepożądany stan ząb staje się bardzo tkliwy, a bólowi towarzyszy uczucie rozpierania dziąsła. Z czego to wynika? Dzieje się tak, ponieważ procesy gnilne tkanek najpierw powstają w okolicach wierzchołka korzenia zęba, a dopiero później rozprzestrzeniają się na resztę miazgi.

W wyniku procesów gnilnych zachodzących w miazdze wytwarzane są gazy. One kumulują się w komorze zęba i powodują zwiększenie ciśnienia. To z kolei przekłada się na ostry i ciągły ból, który występuje niezależnie od wykonywanych czynności. Ból ten może promieniować do uszu, szczęki czy skroni.  Ponadto zgorzeli miazgi zęba często towarzyszą objawy takie jak widoczne ubytki w szkliwie zęba czy opuchlizna dziąseł lub policzka. Ponadto może dojść do zmiany koloru zęba, którego dotyczy zgorzel. Staje się on wtedy brunatny bądź siny. Bardzo często towarzyszącym temu objawem jest również bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach z ust.

Jak to wyleczyć?

Ryzyko wystąpienia zapalenia miazgi zębowej i zgorzeli zęba zmniejszy regularne szczotkowanie zębów szczoteczką z miękkim włosiem, dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie środków higienicznych dostosowanych do potrzeb Twoich zębów. Zgorzele leczy się kanałowo. Leczenie kanałowe zgorzeli zęba poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Lekarz oceni stan zęba oraz ukształtowanie korzeni na podstawie zdjęcia RTG. Następnie usunie wszystkie objęte procesem gnilnym tkanki. W części przypadków do leczenia zgorzeli zęba włącza się antybiotykoterapię, aby zahamować rozwój infekcji. W bardzo zaawansowanych przypadkach, gdy pacjent zbyt długo zwlekał ze zgłoszeniem się do stomatologa konieczne jest usunięcie zęba, ponieważ nie rokuje on na wyleczenie. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na jego odbudowę przy pomocy implantów dentystycznych Poznań. Po uprzednim upewnieniu się, że stan tkanki kostnej w jamie ustnej pacjenta na to pozwala. W przeciwnym razie, konieczna będzie odbudowa kości.

Czasami leczenie wiąże się z wykonaniem resekcji wierzchołka korzenia zęba, radisekcji (usunięcie części korzenia w przypadku zębów wielokanałowych, bez naruszenia korony) lub hemisekcji (usunięcia części korzenia zęba wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony).

Warte uwagi: Co tańsze most czy implant?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Inne strony zawierające informacje na temat stomatologii, implantów, dentystyki i zdrowia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *