Bez kategorii

Czy można żyć bez zęba?

Już nawet jeden brakujący lub uszkodzony ząb może mieć wpływ na nasze życie codzienne. Niezależnie od tego, którego zęba dotyczy ubytek – wszystkie trzeba jak najszybciej uzupełnić! Na samym początku warto podkreślić, że brak uzębienie nie generuje jedynie problemów estetycznych. To przede wszystkim niesie ze sobą poważne problemy zdrowotne! Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, jaką rolę pełnią poszczególne zęby w jamie ustnej oraz jakie są skutki życia bez zęba.

Przeczytaj również: Implanty na raty – czy to możliwe?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dlaczego nie należy żyć bez zęba?

Fizjologicznie łuki zębowe – górny i dolny – zbudowane są z 14–16 zębów. Mają one odmienne funkcje i budowę. Łuk szczęki jest większy od łuku żuchwy. Przez to zęby górne są usytuowane bardziej zewnętrznie w stosunku do zębów dolnych. Ponadto każdy ząb, poza siekaczami i drugimi bądź trzecimi zębami trzonowymi dolnymi kontaktuje się z dwoma zębami przeciwstawnymi i dwoma zębami sąsiadującymi z nim w łuku. Dodatkowo, łuki zębowe utrzymywane są w stanie fizjologicznego napięcia. Dzieje się tak właśnie przez wyżej opisane kontakty w obrębie łuku. Oznacza to, że utrata nawet jednego zęba spowoduje załamanie całej tej poprawnie działającej struktury.

Po co  o tym piszemy? Co z tego wynika? Odpowiedź nasuwa się sama – istniejące w jamie ustnej, opisane powyżej napięcia, pozwalają na utrzymywanie się zębów w niezmienionej formie. Brak chociaż jednego zęba, zmienia wszystko! Powoduje, że fizjologiczne napięcie słabnie, zmienia swój środek ciężkości, przez co np. zęby zaczynają się przemieszczać, aby uzupełnić brakujące miejsce.

Brak zęba – do czego może doprowadzić?

Po za omówionym powyżej problemem, związanym z przemieszczaniem się zębów, z  upływem czasu mogą pojawić się także problemy ze zgryzem. Ta zmiana z kolei będzie bardzo widoczna w rysach twarzy – pojawią się np. dodatkowe zmarszczki mimiczne oraz widoczne zaburzenie w proporcji i profilu warg. Mowa o pojedynczych brakach w uzębieniu. Natomiast w bezzębiu, patrząc na twarz z profilu można zauważyć wysuniętą żuchwę. Przy brakach zębowych zwęża się także czerwień warg, które stają się cieńsze.

Ponadto braki zębowe przyczyniają się do znacznego obciążenia mięśni twarzy. Braki zębów w odcinku przednim prowadzą do wad wymowy, takich jak seplenienie. Jednakże chyba najpoważniejszą konsekwencją nieuzupełnionego uzębienia jest kość wyrostka szczęki, która ulega zanikowi. W przypadku niewłaściwej ilości tkanki kostnej, należy ją uzupełnić poprzez zabieg odbudowy kości. Uraz wyrostka zębodołowego spowodowany ekstrakcją, powikłania zapalne, brak bodźców czynnościowych wywieranych przez ząb na kość i inne czynniki powodują aktywację zaniku kości. Największy zanik kości zaczyna się po około 3 miesiącach od usunięcia zęba. Ma to też swoje znaczenie dla późniejszej odbudowy protetycznej czy implantologicznej.

Wniosek? Można żyć bez zęba, lecz nie warto!

Najczęściej pacjenci ukrywają fakt braku zębów ograniczając mimikę twarzy. Przestają się spontanicznie uśmiechać, zwracają się do rozmówcy strona przeciwną twarzy ukrywając w ten sposób braki zębowe. Bez wątpienia, braki w uzębieniu są krępujące i powodują, że zachowujemy się nienaturalnie. Jak już wspomnieliśmy na początku – wszelkie ubytki w zakresie zębów należy jak najszybciej uzupełniać! Dzięki temu możemy uniknąć przykrych, negatywnych konsekwencji, które się z tym wiążą! Nie zwlekaj, już teraz skontaktuj się z kliniką implantologiczną i pozwól sobie pomóc.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Co można wstawić po wyrwaniu zęba?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *