Bez kategorii

Uzupełnienia protetyczne – stałe i ruchome

Nadrzędnym zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie prawidłowej czynności i budowy układu stomatognatycznego (jama ustna, mięśnie, nerwy, zęby, stawy). Narzędziami do osiągnięcia tego celu są między innymi uzupełnienia protetyczne. Podstawowy podział uzupełnień protetycznych obejmuje dwa pojęcia: uzupełnienia ruchome i uzupełnienia stałe. Różnicuje je sposób utrzymania w jamie ustnej. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ubytek próchnicowy, czyli co?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Uzupełnienia protetyczne stałe a ruchome – różnica

Uzupełnienia stałe to takie, które przykleja się do pozostałych zębów lub przykręca do implantów. Takich uzupełnień nie można wyjmować z jamy ustnej. Natomiast uzupełnienia ruchome to wyroby, które można swobodnie wyjmować z jamy ustnej i w razie potrzeby zakładać w dowolnej chwili. Praktycznie w całości opierają się one na śluzówce jamy ustnej, dlatego też potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznego kleju.

Uzupełnienia stałe – charakterystyka

W grupie stałych uzupełnień wyróżniamy: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach. Na wszczepach można osadzić korony i mosty.

  1. Wkład koronowo-korzeniowy – wskazaniem do zastosowania tego uzupełnienia są bardzo zniszczone zęby, leczone kanałowo, na które dzięki wkładowi możliwe jest założenie korony.
  2. Wkład koronowy – służy do odbudowy ubytków w obrębie korony zęba. Może być wykonany z : porcelany, materiałów kompozytowych, różnego rodzaju stopów metali szlachetnych i nieszlachetnych.
  3. Korony –  stosuje się je w przypadku mocno zniszczonych zębów poprzez różnego rodzaju urazy lub próchnicę. Warunkiem założenia korony jest odpowiednia wysokość zęba- musi on wystawać ponad dziąsło conajmniej na 2-3 mm.  
  4.  Mosty – most to połączone ze sobą przynamniej  trzy korony protetyczne, środkowa nie ma podparcia ponieważ znajduje się w miejscu ubytku zębowego.
  5. Licówki – to cienkie, delikatne uzupełnienia protetyczne naklejane na wargową powierzchnię zęba. Jednakże nie są zalecane po leczeniu kanałowym, lub przy mocnym zniszczeniu zęba.

Uzupełnienia ruchome – charakterystyka

Do uzupełnień ruchomych zalicza się protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture.

  1. Protezy akrylowe – są uzupełnieniem protetycznym, którego zadaniem jest uzupełnienie u pacjenta brakującej tkanki jamy ustnej. Może zastąpić jednego zęba, ale również całe uzębienie.
  2. Protezy szkieletowe –  w przeważającej części składają się z metalu. Mają delikatną budowę i opierają się głównie na zębach, a nie na śluzówce.
  3. Protezy overdenture – opierające się częściowo na korzeniach zębów lub na implantach. Taka struktura powoduje, że część obciążeń zgryzowych jest przenoszona właśnie na nie, a w mniejszym stopniu na błonę śluzową. 

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *