Co powinno niepokoić po wszczepieniu implantu?
Wszczepianie implantów stomatologicznych Poznań jest coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania braków zębowych. W naszej opinii jest to doskonałe rozwiązanie i na ten moment nie ma lepszego. Jednakże pomimo bardzo dużej, bo prawie 100% skuteczności zabiegu implantacyjnego, ten rodzaj uzupełnienia budzi wśród pacjentów niemałe obawy. Boją się oni ewentualnych powikłań. Postanowiliśmy napisać niniejszy artykuł, abyś wiedział, co powinno Cię niepokoić po wstawieniu implantu, a jakie objawy są całkowicie normalne i nie powinny Cię dziwić. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Co lepsze most czy proteza?
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Ryzyko powikłań – czy da się je oszacować?
Warto pamiętać, że zabiegi wszczepienia implantów dentystycznych cechują się jednym z najwyższych odsetkiem powodzenia wśród zabiegów stomatologicznych, rzędu 98-99%. Implantologia stomatologiczna to gałąź stomatologii zajmująca się już od blisko 50 lat zagadnieniami i badaniami związanymi z uzupełnianiem braków zębowych za pomocą tytanowych wszczepów. Na początek należy uświadomić sobie, że każdy implant zębowy to dla organizmu ciało obce. Zawsze więc istnieje ryzyko jego odrzucenia. Jednakże prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone leczenie implantologiczne zwykle nie niesie za sobą podwyższonego ryzyka. Jest bowiem w pełni przewidywalne i zazwyczaj zamyka się w okresie pół roku. Jeżeli po tym czasie pojawiają się komplikacje, wynika to zazwyczaj z nieprawidłowości leczenia, bądź ze złej kwalifikacji do zabiegu lub nieprawidłowego postępowania pacjenta w okresie po zabiegowym i braku współpracy z lekarzem prowadzącym.
Jakie objawy nie powinny niepokoić?
Po wszczepieniu implantu mogą pojawić się różne objawy powodujące dyskomfort, niektóre z nich są normalne i nie powinny jednak one pacjenta niepokoić. Są to:
- zasinienie w rejonie operowanym,
- opuchlizna tkanek (zwykle rejon policzka),
- ból, tkliwość po ustąpieniu znieczulenia,
- uczucie ciała obcego dla języka.
Powyższe dolegliwości można zazwyczaj zminimalizować, stosując zwykłe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Objawy, które powinny niepokoić
W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na gorączkę, krwawienie z zęba, ból zębów sąsiadujących bądź powiększenie węzłów chłonnych. One zazwyczaj wiążą się z koniecznością ponownej wizyty u stomatologa. Innym, równie niepokojącym sygnałem jest zesztywnienie mięśni szczęki bądź szczękościsk. Co może go powodować? Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z zapalaniem tkanek okołowszczepowych. Często tak obawiają się również odrzucenia implantu. Gdy implant zostanie odrzucony, specjalista po kilku miesiącach może przystąpić do kolejnej implantacji.
Przeczytaj również o przeciwskazaniach do wszczepienia implantów dentystycznych
Jak uniknąć powikłań?
Aby powikłania po wszczepieniu implantów nie wystąpiły, należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Nie ma w tym temacie żadnych odstępstw! Najważniejsze jest utrzymanie okolic wszczepionych implantów w jak najbardziej sterylnym stanie. Przez kilka godzin warto powstrzymać się od jedzenia i picia, a pierwszy ciepły posiłek można spożyć dopiero po upływie doby. W ciągu kilku dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, korzystania z sauny oraz palenia papierosów. Higiena okolic implantu przez około tydzień powinna ograniczyć się do delikatnego oczyszczania za pomocą miękkiej szczoteczki, stosowania pasty o podwyższonych właściwościach bakteriobójczych oraz płukanek zaleconych przez stomatologa.
Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.
Warte uwagi: Co najpierw implant czy aparat?