Bez kategorii

Co lepsze proteza czy implanty?

Twój uśmiech jest niepełny ze względu na braki w uzębieniu? Trzeba je jak najszybciej uzupełnić, aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji, np. zaniku tkanki kostnej. Współczesna stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne. Przed zabiegiem, trzeba jednak zasięgnąć opinii lekarza i zastanowić się co jest lepszym rozwiązaniem – proteza czy implanty? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Jak przebiega zabieg implantacji?

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Proteza zębowa – wyjaśnienia

Protezy zębowe możemy podzielić na ruchome i stałe. Jak możemy domyślić się z samej nazwy – protezy ruchome można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Jeśli są odpowiednio dopasowane i właściwie wykonane, to swoim wyglądem bardzo dobrze imitują zęby naturalne. Jednakże już tu pojawia się problem. Jama ustna ulega przekształceniom, zęby migrują (jest to naturalny proces, niekoniecznie związany ze stanem chorobowym). Z tego powodu bardzo trudno jest właściwie dopasować protezę, tak aby się nie przesuwała. Niestety to nie wszystkie wady protezy. Możemy do nich zaliczyć również konieczność czyszczenia ich z resztek jedzenia podczas codziennego korzystania. Ponadto ich użytkowanie w znacznym stopniu przyczynia się do zaniku tkanki kostnej. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu odbudowy kości. Mimo tego są rozwiązaniem chętnie wybieranym i popularnym wśród pacjentów, ze względu na niższe koszty, szybkość wykonania oraz niewielką inwazyjność metody. Bardziej komfortowe w codziennym życiu są mosty i korony porcelanowe, czyli protezy stałe, których pacjent nie jest w stanie wyjąć z jamy ustnej.

Implanty zębowe – wyjaśnienia

Implant to, najprościej ujmując, tytanowa śruba wkręcana w kość żuchwy albo szczęki. Na jego szczycie montuje się koronę wykonaną z trwałych materiałów i dopasowaną do koloru uzębienia pacjenta. Z implantami wiąże się dłuższe leczenie, ponieważ po ich założeniu konieczne jest odczekanie minimum 2-3 miesięcy. W tym czasie implant zrasta się z okoliczną tkanką. Po tym czasie dopiero jest możliwe założenie korony. Implanty Poznań cenione są wśród pacjentów ze względu na dużą trwałość oraz bardzo małą inwazyjność, gdyż rozwiązanie to nie wymaga okaleczania zębów sąsiednich. Lekarz odtwarza jedynie brakującego zęba. 

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Jeśli masz braki w uzębieniu, ale Twoje dziąsła i szczęki są zdrowe, dobrym rozwiązaniem mogą być implanty. Przy dobrej dbałości o higienę jamy ustnej implanty mogą się trzymać 20 lat lub dłużej bez potrzeby wymiany. Na implanty często decydują się osoby, które mają tylko jeden lub dwa brakujące zęby, chociaż są one alternatywą dla protezy także w przypadku większych braków w uzębieniu. Jeśli nie masz problemu z tkanką kostną w jamie ustnej, dwa lub więcej implantów może służyć jako podstawa dla większej liczby zastępczych zębów.

Kiedy wybrać protezę?

Protezy zębowe są rozwiązaniem często wybieranym ze względu na niższy ich koszt, trzeba jednak zaznaczyć, że są rozwiązaniem mniej trwałym niż implanty zębowe. Średnio co 5 lat należy wymieniać protezę na nową, a także należy wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem specjalnych preparatów mocujących protezę oraz środków do jej czyszczenia. Najbardziej powszechne są protezy akrylowe, z nylonu oraz protezy acetalowe. Te najnowocześniejsze wykonane są z acronu, który nie uczula i jest bardziej elastyczny. Niestety proteza ruchoma wygląda mniej naturalnie od, np. koron na implantach. Ponadto wymaga stosowania specjalnych kremów lub klejów do protez, którymi mocuje się je do podniebienia i może się przemieszczać w jamie ustnej, powodując dyskomfort przy mówieniu czy jedzeniu.
 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Co jest lepsze implanty czy mostek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *