implanty dentystyczne

Czy implanty są bezpieczne dla zdrowia?

Kiedy utracimy stałego zęba, nie odrośnie nam już kolejny. Brzmi to jak banał, ale uświadomienie sobie tego, powinno posunąć nas do działania zmierzającego do uzupełnienia braków jak najszybciej. Kiedyś wiązało się to z pogodzeniem się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu i urodzie, które towarzyszyło do końca życia. Jednakże współcześnie problem ten nie przerasta dynamicznie rozwijającej się stomatologii i protetyki.  Mimo tego ciągłego rozwoju i dużego doświadczenia specjalistów w zakresie uzupełniania braków zębowych, wielu pacjentów ma wątpliwości związane z tym, czy implanty zębowe są bezpieczne dla zdrowia. W naszym przekonaniu nie ma się czego obawiać. W niniejszym artykule przedstawimy fakty, potwierdzające ten stan rzeczy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Co powinno niepokoić po wszczepieniu implantu?

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Implanty są bezpieczne, lecz im później, tym gorzej

Decyzję o wszczepieniu implantów powinieneś podjąć w możliwie jak najkrótszym czasie po utracie zęba lub większej ich ilości. Dlaczego? Implant to biologicznie przyjazne wszczepy, osadzane w tkance kostnej. Jeśli wstrzymujesz się z uzupełnieniem braków w uzębieniu,  może z czasem dojść do zaniku kości. Ponadto, co za tym idzie – wszczepienie implantów będzie trudniejsze i kosztowniejsze, ponieważ konieczna może się okazać odbudowa kości. Dodatkowo odwlekanie momentu uzupełnienia braków zębowych negatywnie wpływa na całe uzębienie. Pozostałe zęby są przeciążone od wykonywania nadmiernej pracy, co może skutkować ich obracaniem się, rozsuwaniem i rozchwianiem. W przypadku ubytków obejmujących więcej zębów – może dochodzić do zaburzenia funkcji zgryzowych (pojawiania się wtórnych wad zgryzu) oraz zmian w owalu twarzy. Decyzję o wszczepieniu implantu zębowego można podjąć przed usunięciem zęba, a zabieg wszczepienia przeprowadzić bezpośrednio po jego ekstrakcji.

Analiza ryzyka niepowodzenia

Ryzyko niepowodzenia, które towarzyszy każdej metodzie leczenia (nie ma metod stuprocentowych) wiąże się jedynie z możliwością utraty wszczepionego implantu. Jednakże nie stanowi ryzyka pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Szacunkowy odsetek niepowodzenia leczenia implantologicznego wynosi 1-2%, co oznacza, że 1-2 implanty na 100 nie przyjmują się. Warto podkreślić, że zdecydowaną większość tego typu niepowodzeń stwierdza się już na etapie odsłonięcia implantu, jeszcze przed wykonaniem części protetycznej. Jeśli implanty Poznań na tym etapie przyjęły się, to ryzyko ich utraty w późniejszym terminie, przy zachowaniu należytej higieny, jest praktycznie minimalne.

Implanty są bezpieczne – fakty

Implanty na rynku stomatologicznym pojawiły się po raz pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku. To wtedy przeprowadzono pierwszy udany zabieg wszczepienia implantu. Od tego czasu technologia poprawiła się do tego stopnia, że aktualnie implanty są uważane za bezpieczny i zupełnie nieinwazyjny zabieg stomatologiczny.  Zabieg wszczepienia implantów jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, bez narkozy, w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.  Po wszczepieniu implantu pacjent musi się dostosować do szeregu zaleceń stomatologa, przez co łatwiej będzie mu przetrwać pierwsze tygodnie bólu. Konieczne będzie zrezygnowanie z niektórych posiłków, wysiłku fizycznego oraz specjalna higiena jamy ustnej. Pacjent przez cały okres leczenia jest pod opieką lekarza, który upewnia się, wszystko przebiega zgodnie z planem. Najczęściej używany materiał do wykonania implantów to tytan. Metal ten jest szeroko wykorzystywany w medycynie, chociażby przy wykonywaniu protez, metalowych zespoleń kości i produkowaniu narzędzi chirurgicznych. Praktycznie nie ulega korozji w ludzkim ciele, jest lekki i doskonale tolerowany przez organizm.

Warte uwagi: Co lepsze most czy proteza?

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *