Bez kategorii

Co lepsze most czy proteza?

W przypadku, gdy pacjent posiada jeszcze własne zęby, procedura odbudowy brakującego uzębienia jest o wiele łatwiejsza. Zachowanie naturalnego uzębienia stwarza możliwość umocowania mostu protetycznego bądź protezy ruchomej. Jednak niezmiennie polecamy rozwiązanie alternatywne czyli implanty dentystyczne Poznań. Most protetyczny (rodzaj protezy stałej) i proteza ruchoma różnią się od siebie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o różnicach i podobieństwach między mostem a protezą.

Przeczytaj również: Co najpierw implant czy aparat?

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Most – charakterystyka

Most protetyczny to uzupełnienie protetyczne, które pozwala na wypełnienie luki w łuku zębowym. Charakterystyczny most protetyczny tworzą korony protetyczne osadzone na zębach filarowych (w tym także na implantach stomatologicznych), które połączone są z przęsłem lub przęsłami (sztuczne uzębienie zastępujące braki zębowe).

Zanim dojdzie do osadzenia mostu protetycznego, niezbędne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których następnie zostanie ów most zacementowany.

Założenie tej formy uzupełnienia protetycznego jest możliwe jedynie w przypadku, gdy pacjent posiada własne uzębienie po lewej, jak i po prawej stronie luki zębowej.

Most protetyczny wykonuje się ze stopu metali lub licowany jest akrylem (most tymczasowy), kompozytem jak i ceramiką. Tworzy się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym i mosty na podbudowie cyrkonowej, licowanej ceramiką.

Ponadto most protetyczny na stałe mocowany na zębach umożliwia fizjologiczny rozkład sił żucia. Chodzi tutaj o siły okluzyjne, które przenoszą się dzięki mostom na wyrostek zębodołowy kości żuchwy bądź szczęki.

Proteza – charakterystyka

Ruchoma proteza zębowa to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Jednakże protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Ponadto co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. Warto wiedzieć, że ruchoma proteza jest utrzymywana jedynie na dziąsłach i to na nie jest wywierany główny nacisk podczas przeżuwania pokarmów. W efekcie pacjent posiada jedynie 25 proc. wyjściowej siły żucia, którą posiadałby mając swoje własne zęby. Nagryzanie zbyt twardych produktów mogłaby więc spowodować pęknięcie lub złamanie takiej protezy.

Przeczytaj również o różnicach między implantem a protezą zębową

Most a proteza – porównanie

MOSTPROTEZA
musi być wymieniany co 8-10 latmusi być wymieniana co 5 lat, konieczność częstych poprawek
krótki czas wykonaniakrótki czas wykonania
postępujący zanik kości w bezzębnym miejscu, siła żucia ograniczona w porównaniu do zębów naturalnych, zęby sztuczne stanowią jedną całość z koronami zacementowanymi na oszlifowanych zębach własnychżucie znacznie utrudnione, znacznego stopnia postępujący zanik kości
znaczna utrata tkanek własnych zęba, możliwe uszkodzenie zębów filarowych na skutek przeciążenia – siła żucia jednego lub nawet kilku zębów sztucznych jest przenoszona na dwa własnestandardowe zęby osadzone w różowym tworzywie naśladującym zanikłe dziąsła
konieczne oszlifowanie zębów okalających lukę – możliwość powikłań (zapalenie miazgi, konieczność leczenia kanałowego)uzupełnienie opiera się na bezzębnym dziąśle i przenosi siły żucia poprzez tkankę miękką na kość

 Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Dlaczego implant się rusza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *