Bez kategorii

Jak przebiega zabieg implantacji?

Implantacja zębów to co raz bardziej popularna procedura stomatologiczna. Jednakże, mimo to, wielu pacjentów wciąż nie ma pewności, jak przebiega zabieg i czy jest on w pełni bezpieczny. Instalacja implantów to wszczepienie sztucznego korzenia z tytanu lub cyrkonu w miejsce brakującego zęba. Zabieg ten jest wykonywany od lat i wiąże się praktycznie z zerowym ryzykiem powikłań. Na przestrzeni lat wielokrotnie słyszeliśmy pytania, dotyczące poszczególnych etapów całego procesu implantologicznego. W niniejszym artykule chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i utwierdzić Cię w przekonaniu, że wszczepienie implantów w miejsce brakujących zębów to najlepsze z aktualnie dostępnych rozwiązań. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Protetyka na implantach

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Jak wygląda implant?

Implant najprościej można opisać jako metalową śrubę, która po wkręceniu w tkankę kostną spełnia funkcję korzenia zęba. Są różne rodzaje implantów. Ich kształt może mieć postać śrubki, cylindra lub spirali. Średnica implantu waha się zwykle między szerokością 2 a 6 mm.

Każdy implant składa się z trzech podstawowych części. Pierwsza część, czyli śruba implantu, jest elementem bezpośrednio wkręcanym do kości szczęki lub żuchwy. Jest to podstawowy filar implantu, na którym umieszczany jest łącznik. Można go uznać za rusztowanie, na którym osadzana jest korona protetyczna, czyli trzeci z elementów.

Zabieg implantacji? Dokładnie zaplanowany!

W leczeniu implantologicznym bardzo istotne jest ustalenie prawidłowego planu leczenia. Zanim specjalista przejdzie do jakichkolwiek działań związanych z procesem implantacji, przeprowadza z pacjentem bardzo dokładny wywiad, w celu ustalenia wszelkich szczegółów, które mogą okazać się istotne w przebiegu leczenia. Specjalista powinien poznać choroby ogólne pacjenta, które mogą utrudnić integrację implantu z kością. Ponadto bardzo ważnymi informacjami są te, dotyczące uzależnień pacjenta oraz przebiegu wcześniejszego leczenia stomatologicznego. Po zebraniu wszystkich koniecznych informacji, możliwe jest przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej, czyli wykonania badania tomografii komputerowej wiązką stożkową (badania CB CT) okolicy przyszłej implantacji. Takie badanie pokazuje, jakie jest położenie okolicznych struktur anatomicznych. W żuchwie najistotniejszy jest przebieg kanału żuchwy, natomiast w szczęce położenie dna zatoki szczękowej.  Podczas badań diagnostycznych może okazać się, że w jamie ustnej pacjenta znajduje się niewystarczająca ilość tkanki kostnej. W taki przypadku konieczna będzie odbudowa kości Poznań.

Zabieg właściwy – wszczepienie implantu

Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna się od iniekcji środka znieczulającego, dzięki któremu zniesione zostają wszelkie doznania bólowe pacjenta. Następnie lekarz wykonuje nacięcie dziąsła, dzięki któremu uzyskuje dostęp do tkanki kostnej. Przy użyciu specjalnych narzędzi mechanicznych, wchodzących w skład systemu implantologicznego, lekarz dokonuje nawiercenia otworu, w który następnie wprowadzany jest implant i łącznik. Osadzanie implantu musi być prowadzone w niezwykle staranny sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kości. Zabieg jest przeprowadzany z użyciem specjalnego mikroskopu, więc lekarz może w bardzo precyzyjny i szybki sposób wykonać wszczep – cały proces trwa około 30 minut. Aby zapewnić pacjentowi komfort na czas zamocowania korony, przygotowuje się dla niego tymczasowe uzupełnienie braku zębowego. Po 7–14 dniach powinny odbyć się wizyta kontrolna i zdjęcie szwów. To czas, w którym dochodzi do połączenia się tytanowej śruby z kością.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po upływie około dwóch tygodni, podczas wizyty chirurg stomatologiczny usuwa szwy, po czym po upływie od dwóch do czterech miesięcy, należy udać się na kolejną wizytę kontrolną, w czasie której planowane jest dalsze leczenia, mające na celu wykonanie koron zębowych. W większości przypadków odbudowę protetyczną wykonuje się po pełnej osteointegracji – pełnym „zrośnięciu” implantu z kością.  W czasie procesu gojenia, pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, m.in.:

  • spożywanie rozdrobnionego, a najlepiej płynnego pokarmu,
  • omijanie podczas mycia zębów danego obszaru, aby nie podrażniać tkanek,
  • płukanie jamy ustnej letnią wodą bądź solą fizjologiczną po spożyciu każdego posiłku,
  • zakaz palenia papierosów.

Warte uwagi: Uzupełnienia protetyczne – stałe i ruchome

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *