Bez kategorii

Protetyka na implantach

Braki w uzębieniu mają negatywny wpływ nie tylko, jak mogłoby się wydawać, na estetykę uśmiechu i samopoczucie pacjenta. Bowiem przyczyniają się również do poważnych zmian w zgryzie oraz mogą powodować psucie się sąsiadujących zębów. Na szczęście, za sprawą zdobyczy współczesnej stomatologii, możemy bez problemu odbudować utracone ubytki. Protetyka implantologiczna zajmuje się odbudową uzębienia na implantach. Implanty zębów Poznań zastępują korzeń zęba, proteza wszystkie zęby, a korony i mosty porcelanowe wykonuje się na własnych zębach. A co z koronami i mostami na implantach? Przeczytaj niniejszy artykuł, który pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości co do uzupełnień protetycznych na implantach stomatologicznych.

Przeczytaj również: Ubytek próchnicowy, czyli co?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

MENU:

Uzupełnienia w oparciu o implanty

Wielu pacjentów, którzy borykają się z problemem braków w uzębieniu, zastanawia się co wybrać, aby wspomniane braki uzupełnić: tradycyjne uzupełnienie protetyczne czy implantację, czyli uzupełnienie oparte na implantach? Ile osób, tyle opinii. Jednakże specjaliści są zgodni co do tego, że najlepszym wyborem będzie implantacja. Jednak zanim specjalista przystąpi do zabiegu implantacji, może okazać się, że z powodu niewystarczającej ilości tkanki kostnej pacjenta, konieczna będzie odbudowa szczęki. Dzięki prężnemu rozwojowi implantologii stało się możliwe całkowite zastąpienie utraconych zębów i odtworzenie ich funkcji – czynności żucia.  Implanty jako filary mogą znaleźć zastosowanie w celu:

  • Uzupełnienia braku jednego zęba,
  • Uzupełnienia częściowych braków uzębienia,
  • Uzupełnienia całkowitych braków uzębienia.

Protetyka – korona na implancie

Instalacja korony, opartej na implancie, czyli korzeniu wykonanym z tytanu jest najlepszym sposobem, aby przywrócić oddzielone od siebie brakujące zęby(braki częściowe) lub brak pojedynczego zęba. Implant wstawia się bezpośrednio w miejsce ubytku, następnie przytwierdza się do niego na stałe koronę porcelanową. Korona może być osadzona na implancie w dwojaki sposób: pierwszym z nich jest przykręcenie jej do implantu śrubką, drugim – zacementowanie na łączniku. Korzystając z tej techniki, każdy sztuczny ząb z anatomicznego punktu widzenia jest maksymalnie wierną kopią prawdziwego zęba, a także wykonuje wszystkie jego funkcje

Protetyka – most na implancie

Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego jest stosowany, gdy w uzębieniu brakuje kilku zębów stojących obok, ale z różnych przyczyn nie można instalować implantu zamiast każdego zęba. Co to za przyczyny? Mam na myśli choćby brak miejsca w wyrostku lub ryzyko zakłócenia normalnego krążenia. Filarami mostu na implancie są uprzednio wszczepione z dwóch stron implanty. Nie ma konieczności wszczepiania ilości implantów, odpowiadającej ilości braków w uzębieniu. Najczęściej wykonuje się mosty na dwóch implantach, które odtwarzają 3 lub 4 zęby.  Wobec tego, most na implantach jest rozwiązaniem, po które sięgamy, gdy brakuje kilku zębów obok siebie.

Proteza całkowita na implantach

Protezy całkowite na implantach zazwyczaj proponuje się pacjentom, którzy zmagają się z całkowitym bezzębie, które dotyczy jednej lub obu szczęk (górnej i dolnej). Możemy wyróżnić dwa rodzaje takich protez: ruchoma oraz mocowana na stałe. Pierwsza z nich opiera się na najczęściej na dwóch lub czterech implantach, do których zamocowane są łączniki. Dzięki tym łącznikom, pacjent może swobodnie zatrzaskiwać i zdejmować protezę. Natomiast proteza mocowana na stałe, wykonywana jest w oparciu o kilka implantów. Tak zamocowanej protezy pacjent nie jest w stanie zdjąć samodzielnie. Uzupełnienia ruchome, oparte na implantach, muszą być wymieniane średnio co 5-10 lat. Sprawa ma się nieco inaczej jeśli chodzi o protezy stałe. Mogą wytrzymać one większe obciążenia, a dzięki przestrzeganiu wszystkich zaleceń lekarza mogą służyć nawet przez całe życie pacjenta.

Warte uwagi: Uzupełnienia protetyczne – stałe i ruchome

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *