uzupełnienia protetyczne

Czym są korony kompozytowe?

Korony dentystyczne są wykonywane z różnych materiałów, w tym z cyrkonu i porcelany oraz korony kompozytowe. Materiały te znacznie zwiększają estetykę i niezawodność koron dentystycznych w porównaniu z wcześniejszymi alternatywami. Istnieją pewne znaczące różnice między tymi opcjami, o których należy pamiętać. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie omówienie właściwości koron kompozytowych. Czy jeden z Twoich zębów wymaga naprawy za pomocą korony, ale nie chcesz korony wykonanej ze złota lub połączonej z metalową podstawą, która wystaje na brzeg? W takim przypadku najlepszą opcją są korony kompozytowe!

Przeczytaj również: Mosty na włóknach szklanych

W klinice dentystycznej Stankowscy-Białach, wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia. W ramach usług korony dentystyczne Poznań – dobiorą dla Ciebie właściwy rodzaj korony, zaproponują jej wykonanie i przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Skontaktuj się z kliniką już teraz i przekonaj się, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz!

Korony kompozytowe – co to za materiał?

Kompozyt dentystyczny to żywica syntetyczna — mieszanina dwutlenku krzemu wypełniona tworzywem sztucznym w kolorze zęba. Zwykle jest używany do wypełnień w kolorze zęba, ale może być również używany do wykonywania stosunkowo mocnych koron. Obecnie najczęściej stosowaną żywicą w koronach i protezach jest polimer akrylowy lub polimetakrylan metylu. Proces obejmuje utwardzanie i przetwarzanie w bloki poza jamą ustną, a następnie frezowanie w celu dopasowania za pomocą technik CAD/CAM. Te bloki są utwardzane, w rezultacie są mniej podatne na naprężenia skurczowe.

Chociaż kompozyt dentystyczny jest materiałem najrzadziej używanym do odbudowy koron, dla pacjentów z ekstremalną wrażliwością na metal, alergią na techniki łączenia porcelany lub którzy nie tolerują pełnej porcelany, może to być dobra alternatywa. Spośród wszystkich koron dentystycznych kompozyt ma najmniejszą wytrzymałość i trwałość, dlatego należy go częściej wymieniać[1].

Jakie korzyści oferują korony kompozytowe?

Materiały kompozytowe stosowane w koronach sprawiają, że są one trwalsze niż niektóre inne rodzaje kosmetycznych koron dentystycznych. To sprawia, że korony kompozytowe idealnie nadają się do umieszczania na tylnych zębach, które podczas normalnego użytkowania często ścierają. W przeciwieństwie do złotych koron często stosowanych na tylnych zębach, korony kompozytowe wtopią się, gdy się śmiejesz, uśmiechasz lub rozmawiasz z przyjaciółmi. Zapobiegają również powstawaniu srebrnego metalicznego marginesu, który jest widoczny na niektórych rodzajach koron kosmetycznych.

Niestety korony kompozytowe nie wyglądają tak naturalnie jak korony porcelanowe, co oznacza, że nie są idealne do stosowania na przednich zębach. Ze względu na sposób produkcji materiału mogą one również plamić bardziej niż korony wykonane z innych materiałów. To sprawia, że korony kompozytowe idealnie nadają się do stosowania w tylnych zębach[2], gdzie wygląd nadal ma znaczenie, ale niewielkie przebarwienia czy przebarwienia nie będą miały znaczącego wpływu na estetykę Twojego uśmiechu.

Dlaczego warto jak najszybciej naprawić ząb przy pomocy korony kompozytowej?

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi jest opóźnianie założenia korony na złamany lub zepsuty tylny ząb. Ponieważ zęby trzonowe przenoszą bardzo duże siły podczas codziennego użytkowania, uszkodzone zęby mogą w każdej chwili pęknąć. Umieszczając koronę kompozytową na złamanym trzonowcu, możesz zachować ząb na kilka lat w zdrowiu i przywrócić go do normalnej funkcji.

W tym temacie nie powinno być miejsca na wymówki! Ratuj swoje zęby już dziś, kontaktując się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści dopasują najlepsze rozwiązanie protetyczne do Twoich potrzeb!


[1] Bun San Chong, Endodoncja w praktyce klinicznej, Elsevier Health Sciences 2013, s. 245

[2] Bun San Chong, Endodoncja w praktyce klinicznej, Elsevier Health Sciences 2013, s. 243

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *