stomatologia zachowawcza

Jak poznać, że ząb jest martwy?

Choroby jamy ustnej, które objawiają się nieprzyjemnym bólem, mogą prowadzić do ogromnego dyskomfortu. Ten z kolei sprawia, że jest się niedysponowanym w wielu dziedzinach życia. Jedną z takich dolegliwości jest tzw. martwy ząb. Martwy ząb to ząb pozbawiony żywej miazgi. W związku z tym żadne substancje odżywcze, tlen, bodźce nerwowe ani krew nie są w stanie do niego dotrzeć.  Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Przeczytaj również: Kiedy zęba nie da się już uratować?

Martwy ząb – wyjaśnienia

Każdy z zębów jest połączony z naszym  krwioobiegiem i systemem nerwowym przez tzw. pęczek naczyniowo-nerwowy. Co to znaczy? Krew wpływa i odpływa do jamy zęba (komory), odżywia i natlenia go. Natomiast wypustki nerwowe odpowiadają za czucie, dotyk i ból. Ponadto, chronią go przed skrajną temperaturą, zbyt silnym uciskiem czy urazem. Tak to działa, gdy ząb jest żywy.

Miazga martwego zęba może znajdować się w stanie martwicy lub rozpadu zgorzelinowego. Mogła być również usunięta w trakcie leczenia kanałowego. W martwym zębie dochodzi zawsze do nieodwracalnych zmian zapalnych. 

Przyczyny martwego zęba

Przyczyn wystąpienia martwego zęba jest kilka. Za najczęściej występującą przyjmuje się próchnicę, która powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub złych nawyków żywieniowych. Poprzez rozwój bakterii próchnicowych może dojść do infekcji miazgi zębowej, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju zgorzeli miazgi. Bakterie próchnicowe rozwijające się w zainfekowanej miazdze mogą doprowadzić do jej całkowitego zajęcia. Ponadto, przez to może dojść do zaprzestania zaopatrywania zęba w substancje odżywcze i zerwania połączeń nerwowych.  

Obumieranie zęba może być również wynikiem doznania silnego urazu mechanicznego, w wyniku którego dochodzi do złamania zęba i zaburzenia prawidłowego ukrwienia miazgi. Bardzo rzadko martwicę miazgi może wywołać terapia niektórymi lekami czy zastosowanie materiałów wypełniających ubytek w zębie.

Jak rozpoznać, że ząb jest martwy?

Najczęstszymi objawami świadczącymi o tym, że ząb może być martwy, są m.in.: 

  • stan zapalny, który może objawiać się opuchlizną,
  • brak reakcji zęba na bodźce termiczne, zarówno na ciepło, jak i zimno,
  • ból struktur kostnych (żuchwy bądź szczeki) zlokalizowany w obrębie martwego zęba,
  • możliwa do zaobserwowania zmiana koloru zęba manifestująca się jako sinawo-ciemniejący odcień szkliwa,
  • powstanie ropnia w okolicy wierzchołka korzenia martwego zęba,
  • czasami podwyższona temperatura ciała, a nawet gorączka. 

Powyższe objawy pomimo zaistnienia stanu martwiczego zęba mogą przez dłuższy czas pozostać niezauważone. Martwica miazgi zęba w początkowym okresie rozwoju może być niedostrzegana i przez to bagatelizowana.  

Martwy ząb – leczyć czy usunąć?

Nie każdy martwy ząb kwalifikuje się do leczenia. Decyduje o tym lekarz stomatolog. Niekiedy jedyną możliwością zahamowania stanu zapalnego jest wyrwanie chorego zęba. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na jego odbudowę przy pomocy implantów dentystycznych Poznań. Po uprzednim upewnieniu się, że stan tkanki kostnej w jamie ustnej pacjenta na to pozwala. W przeciwnym razie, konieczna będzie odbudowa kości.

Najskuteczniejszą metodą leczenia martwego zęba jest terapia endodontyczna, czyli leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu korony i korzeni zębowych z niedotlenionej i niedokrwionej martwej miazgi. Następnie ząb jest dezynfekowany w celu dokładnego usunięcia drobnoustrojów. Uzyskana pusta przestrzeń wewnątrz zęba jest wypełniana biopodopnym materiałem stomatologicznym. Kontrolę efektów takiego leczenia można przeprowadzić wykonując badanie RTG czy badanie za pomocą tomografii komputerowej wiązki stożkowej (CBCT), które dokładnie obrazuje wypełnienie we wszystkich kanałach i w różnych przekrojach.

Warte uwagi: Czy implanty są bezpieczne dla zdrowia?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *