implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne a kawa

Zabieg wszczepienia implantów jest ingerencją w strukturę tkanek i kości. Z tego powodu po jego przeprowadzeniu, specjalista przekazuje pacjentowi szereg zaleceń, których celem jest zachowanie poprawności procesu osteointegracji. Na pewien czas należy powstrzymać się od pewnych aktywności oraz zrezygnować z niektórych pokarmów. Wielu pacjentów zastanawia się czy po zabiegu mogą pić kawę. Kawa przecież w żaden sposób nie obciąża zgryzu, więc nie powinna wpłynąć negatywnie na proces gojenia się. Niektórzy twierdzą, że przyspiesza proces zanikania tkanki kostnej, przez co konieczna jest odbudowa kości, ale mamy co do tego wątpliwości. Jak to zatem jest z kawą? Można, nie można? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Co tańsze most czy implant?

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Kawa po zabiegu implantacji

Kawa nie wpływa pozytywnie na proces osteointegracji, czyli ,,przyjmowania się’’ implantu w jamie ustnej pacjenta. Można rzec, że implanty dentystyczne nie lubią kawy. Z czego to wynika? Przede wszystkim napój ten, ma kwaśny odczyn pH. To niestety nie sprzyja regeneracji komórek uszkodzonych podczas zabiegu. Ponadto kawa pozostawia osad na naszych zębach, a w tym również na implantach. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu najlepiej byłoby unikać jej spożywania. Jednakże, jeżeli trudno jest Ci się przed tym powstrzymać bo to napój bez którego twoje funkcjonowanie jest utrudnione, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jako, że tkanka wokół miejsca implantacji jest naruszona, decydując się na wypicie kawy, zadbaj o to, aby miała ona właściwą temperaturę. Zaleca się by była ona zbliżona do temperatury pokojowej. Po za tym, po jej spożyciu wyczyść delikatnie zęby. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się na nich niechcianego osadu.

Kawa – jak wpływa na zęby?

Kawa może powodować na zębach nieestetyczne, ciemne przebarwienia. Za pojawienie się przebarwień na zębach spowodowanych piciem kawy odpowiadają polifenole w niej zawarte. Jak pozbyć się tych brzydkich plam? Najlepiej udać się z tym problemem do gabinetu stomatologicznego na profesjonalne oczyszczanie zębów. Kolejnym problemem, za który odpowiedzialna jest kawa to fakt wypłukiwania z organizmu pożądanych substancji. Mocna kawa spożywana w większych ilościach wypłukuje pierwiastki istotne dla utrzymania zdrowych zębów m.in. wapń.  Dodatkowo częste przyjmowanie tego napoju może mieć wpływ na pękanie szkliwa.

A co z jej pozytywnymi wartościami? Zgodnie z badaniem wykonanym w 2009 roku i opublikowanym w Journal of Conservative Dentistry, kawa ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne, zatem pijąc czarną kawę, zyskujemy wiele korzyści. 

Zrezygnować z kawy?

Czy naprawdę muszę rezygnować z picia kawy, by uniknąć przebarwień na zębach? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wcale nie musisz tego robić! Istnieje kilka sposobów, które pozwolą częściowo uchronić Twoje zęby przed niekorzystnymi skutkami picia kawy. Co w takim razie powinieneś zrobić? Przede wszystkim, jeśli to możliwe, pij kawę bez dodatku cukru! Możesz ograniczyć kontakt szkliwa z czarnym napojem poprzez pocie przez słomkę. Sprawdza się również bardzo prosta czynność, jaką jest przepłukanie jamy ustnej wodą zaraz po wypiciu kawy. Jednak powinieneś pamiętać, aby odczekać co najmniej 30 minut przed wyszczotkowaniem zębów. Mycie zębów zaraz po kawie jest niewskazane, ponieważ może osłabić i zniszczyć szkliwo oraz znajdującą się pod nim zębinę. Ponadto, warto zdecydować się na kupno szczoteczki sonicznej, która dokładnie czyści uzębienie. Wiele z nich ma wbudowane programy myjące, przeznaczone do walki z osadem i przebarwieniami.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Warte uwagi: Czy można wstawić zęba na NFZ?

Inne strony zawierające informacje na temat stomatologii, implantów, dentystyki i zdrowia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *