Periimplantitis

Periimplantitis to zapalenie wokół szyjki implantu, wywołane bakteriami, które gromadząc się, tworzą tzw. biofilm. Stan zapalny, nieleczony, może powodować dezintegrację implantu zębowego, czyli jego utratę. Periimplantitis to obecnie jedno z podstawowych zagrożeń współczesnej implantologii.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.

Przyczyny powstania periimplantitis

Wyniki wieloletnich badań nad zapaleniem wokół implantu wskazują na główne przyczyny periimplantitis, którymi są:

  • zła higiena jamy ustnej,
  • zaburzenia okluzji,
  • choroby ogólne wpływające na proces wgajania (m.in. cukrzyca i osteoporoza),
  • stres,
  • czynniki genetyczne,
  • palenie papierosów (nikotynizm),
  • stan zapalny kieszonek dziąsłowych wokół zębów własnych pacjenta.

Palacze i inne grupy podwyższonego ryzyka

Palenie papierosów, cukrzyca czy osteoporoza zwiększają ryzyko wystąpienia periimplantitis. Badania wykazały, że nikotyna zawarta w produktach tytoniowych powoduje niedokrwienie tkanek czyli anemizację tkanek. W wyniku czego wszczepiony implant wolniej się wgaja, spowolnione są procesy osteointegracji czyli łączenia się implantu z kością pacjenta.

Palenie tytoniu zmienia również mikroflorę jamy ustnej prowadząc do wzrostu ilości bakterii beztlenowych i zwiększenia aktywności bakterii odpowiedzialnych za periimplantitis. Te niekorzystne procesy mogą doprowadzić do utraty implantu czyli jego dezintegracji.

Właśnie dlatego u osób z grupy podwyższonego ryzyka rekomendowane jest stosowanie BIOAKTYWNYCH IMPLANTÓW HYBRYDOWYCH, które dzięki zastosowaniu dwóch różnych powierzchni oraz kwasu hialuronowego ograniczają występowanie periimplantitis.

Leczenie periimplantitis

Działania prowadzone przez naukowców ekspertów i praktyków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chirurgii i Implantoprotetyki Stomatologicznej (EDI OSIS) skupione są na zniwelowaniu niekorzystnego efektu stanu zapalnego.

Naukowcy tacy jak prof. M. Simion, Massimo / Benigni, Marco / Hezaimi, Khalid Al / Kim, David M. prowadzą intensywne badania i obserwacje nad procesem łączenia się implantu z kością tzw. BIC. Okazuje się, że większość obecnie stosowanych implantów o powierzchni szorstkiej sprzyja powstawaniu bakterii.

Wyniki badań pozwoliły na wyprodukowanie przez firmę iRES nowej generacji implantów – IMPLANTÓW HYBRYDOWYCH, które minimalizują efekt perimplantitis. Dlatego implanty hybrydowe jako jedyne uzyskały rekomendacje EDI OSIS.

Umów się na wizytę do kliniki dentystycznej, abyśmy mogli przedstawić Ci oferowane usługi.